Arka Koltukta Kemer Takmama Artık Ceza Sebebi

52 defa okundu kategorisinde, 31 Eki 2016 - 17:06 tarihinde yayınlandı
Arka Koltukta Kemer Takmama Artık Ceza Sebebi

Araç sürücülerinin dikkat etmesi gereken çok önemli bir gelişme yaşandı. Şimdiye kadar arka koltuklarda yolculuk eden yolcuların emniyet kemeri takma zorunlulukları bulunmamaktaydı. Fakat yeni bir düzenleme ile artık arka koltuklarda oturan yolcularında kemer takma zorunluluğu bulunuyor. Trafik polislerinin kontrolleri sırasında arka koltukta oturan yolcuların kemer takmaması durumunda 92 tl para cezası kesilebilecek.

İç işleri bakanlığının yeni düzenleme yaptığı yasaya göre otomobillerde ve ticari taksilerde arka koltukta oturan yolcuların kemer takmadıklarının tespiti halinde 92 tl para cezası kesilecek. İç İşleri Bakanlığının valiliklere genelge göndererek arka koltuktaki yolcuların kemer takma zorunluluğundan dolayı denetlenmesini talep etti.

Avrupa Birliği üye ülkelerinde var olan bu yasa bugüne kadar ülkemizde uygulanmamaktaydı. Avrupa Birliği uyumluluk ile bağdaştırılan bu yeni düzenleme her ne kadar ülkemizde uygulanmasa da arka koltukta seyahat eden yolcuların güvenliği için oldukça önemli bir konu.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorumlara Kapalı