Pasaport başvuru yerleri değişiyor

53 defa okundu kategorisinde, 31 Eki 2016 - 13:27 tarihinde yayınlandı
Pasaport başvuru yerleri değişiyor

Pasaport işlemleri için şimdiye kadar İl Emniyet Müdürlüklerinde bulunan ilgili birimler üzerinden başvuru veya yenileme işlemleri yapılmaktaydı. Fakat yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile bu işlemlerde değişiklik yapıldı. Yakın zamanda pasaport başvurusu yapmayı veya pasaportunuzu yenilemeyi düşünüyorsanız eğer bu haberimizi okumanız gerekmektedir.

Yeni yayınlanan KHK ile artık pasaportları Emniyet Müdürlüklerinden değil, 1 yıl süre ile Nüfus Müdürlüklerinden alınacak. Polisin daha önce başvuru yapan kişileri araştırdıktan sonra verdiği pasaportlar için bu yetki alınarak Nüfus Dairesine verildi.

Öte yandan bu işlemlerin Nüfus dairelerine devredilmesinden sonra uzun süredir dağıtılması beklenen yeni çipli pasaportlarında dağıtım tarihi değişti. 31 Ekim 2016 tarihinden itibaren yeni çipli pasaportları Nüfus Dairelerinden başvuru yaparak alabilirsiniz. Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirilen çipli pasaportların bugün dağıtımına başlanmasıyla uzun kuyrukların oluşacağı bildirildi.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz