Türk Telekom casus yazılım mı kullanıyor?

44 defa okundu kategorisinde, 27 Eki 2016 - 18:55 tarihinde yayınlandı
Türk Telekom casus yazılım mı kullanıyor?

Günlerdir Türk Telekom’un bilgisayarlara kendi internet hizmeti üzerinden Casus Yazılım yükleyerek bir çok kişisel ve kurumsal bilgisayarı izlediği haberleri ortalıkta dolaşıyordu. Bugün ise Türk Telekom yetkilileri basın toplantısı düzenleyerek son günlerde casus yazılım ile ilgili basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını aktardı.

Yapılan açıklamada haberleşme özgürlüğünün vurgulandığı ve böyle bir şeyin Türk Telekom şirketi çatısı altında gerçekleşmesinin mümkün olmadığı dile getirildi. Şirket yetkilileri açıklamaya şu cümlelerle devam etti.

Türkiye’de haberleşme özgürlüğü, kişisel verilerin kullanılması ve korunması başta Anayasa’nın kişisel verilerin korunmasını isteme hakkını düzenleyen 20. Maddesi ve haberleşme hürriyetini düzenleyen 22. Maddesi kapsamındagüvence altına alınmıştır.

Bu bağlamda başta 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu ve 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu olmak üzere çıkartılan yasalar, yürürlüğe giren ikincil düzenlemeler ve düzenleyici kurumların aldığı aksiyonlar şirketimizi kişisel bilgilerin korunması ve gizliliğiyle ilgili detaylı yükümlülüklere tabi kılmaktadır. Aynı şekilde, kişisel verilerin, ticari amaçlarla kullanılması yine yasalar ve yönetmelikler kapsamında düzenlenmiştir.

Saygıdeğer kamuoyunun bilmesini isteriz ki;

Türk Telekom olarak, Türkiye’de iletişimin sürekliliği ve güvenliği için çalışmakta; müşterilerimizin kişisel verilerinin gizliliğinin korunmasına büyük önem vermekte ve bu hususta hassasiyetle hareket etmekteyiz. Bu itibarla, Türk Telekom olarak tabi olduğumuz yasalara ve mevzuata tam uygun şekilde hareket etmekte olduğumuzu kamuoyunun bilgisine önemle duyururuz.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz