Twitter DM özelliği müşteri hizmetlerine dönüyor.

134 defa okundu kategorisinde, 02 Kas 2016 - 15:36 tarihinde yayınlandı
Twitter DM özelliği müşteri hizmetlerine dönüyor.

Twitter üzerinde bulunan DM sitemi yani Direct Message sistemi genelde Twitter kullanıcılarının bir birleriyle özel mesajlaşmalarını yaptığı sistem olarak kullanılmaktaydı. Fakat Twitter şirketler tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanıca şirketlere özel bir düzenleme yapma kararı aldı.

Dünyada ve ülkemizde birçok popüler şirketin yanı sıra binlerce şirket artık müşterilerine Twitter hesapları üzerinden müşteri desteğe sunmakta ve sorunlarını çözmek için çok daha hızlı bir şekilde iletişime geçiyor. Twitter geçirdiği bu zor günlerde kullanıcılarını kendi sosyal ağında tutmak ve şirketlerin Twitter hesaplarını daha aktif kullanmaları için var olan DM sistemini yeniden elden geçirerek Müşteri Hizmetleri haline getirmeyi amaçlıyor.

755ddc6aae735d3fc56cab41d738774df6f183e5

Twitter bu değişilik için çalışmalarını son aşamaya getirdiğini duyurdu. Sistemin çalışma mantığı ise müşteriler şirketlere mesaj attıklarında ilk olarak bir “bot” yani sanal asistan müşteriyi karşılayarak sorununu anlamaya yardımcı olan sorular yönelterek en hızlı şekilde sorunun kaynağını öğrenmeye çalışıyor. Sorun tespit edildikten sonra gerçek müşteri hizmetleri temsilcisi sisteme dahil olarak müşteri ile görüşmeye başlıyor ve sorunun tam olarak giderilmesi için hizmet vermeye başlıyor.

Son zamanlarda sosyal ağların kullanmaya başladığı Bot mesajlaşma sistemi gittikçe yaygınlaşıyorken Twitter akıllıca bir adım atarak kurumsal firmalar ile arasını iyi tutmaya çalışıyor.

Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz